Nowa era mobilności i równości: porozumienie w sprawie kart dla osób z niepełnosprawnościami 

Disability card visual

8 lutego 2024 r. Parlament Europejski oraz państwa członkowskie UE osiągnęły porozumienie w sprawie Dyrektywy dotyczącej europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością oraz europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami. Jest to ważny krok w kierunku zwiększenia integracji społecznej oraz równości w UE. 

Co zmienia porozumienie? 

Dyrektywa ma na celu zwiększenie mobilności osób z niepełnosprawnościami poprzez wprowadzenie europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością oraz ujednolicenie europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami. Dokumenty będą uznawane we wszystkich państwach członkowskich UE, umożliwiając rozpoznawanie statusu osoby z niepełnosprawnością oraz zapewniając dostęp do takich samych preferencyjnych warunków, jakie mają rezydenci z niepełnosprawnościami kraju przyjmującego.  

Kluczowe elementy Dyrektywy 

We wrześniu 2023 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt Dyrektywy, bazując na doświadczeniach z projektu pilotażowego oraz na istniejącej już w różnych formatach europejskiej karcie parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami. 

Europejska karta osoby z niepełnosprawnością 

Nowa europejska karta osoby z niepełnosprawnością zapewni dostęp do specjalnych warunków korzystania z transportu publicznego i preferencyjne traktowanie podczas wydarzeń sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych. Korzyści mogą obejmować: 

  • darmowe / niższe opłaty za wstęp 
  • pierwszeństwo wejścia 
  • osobistą asystencję 
  • przewodniki pisane alfabetem Braille’a / przewodniki audio 
  • sprzęt wspomagający poruszanie się 

Karta ma być wydawana i odnawiana bezpłatnie zarówno w formie fizycznej jak i cyfrowej. 

źródło: twitter.com/EU_Commission/status/1755881723609399350?s=20

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami 

Ulepszona europejska karta parkingowa zapewni równe prawa parkingowe i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Dokument ma mieć ujednolicony szablon i zawierać zabezpieczenia przed fałszerstwem. Karta będzie wydawana bezpłatnie lub za niewielką opłatą, w formie fizycznej, z możliwością oferowania przez państwa członkowskie karty w formacie cyfrowym. 

Dostęp do informacji  

Dyrektywa zapewnia pełny dostęp do informacji o procedurach uzyskiwania dokumentów oraz o specjalnych warunkach i preferencyjnym traktowaniu osób z niepełnosprawnościami. W tym celu, państwa członkowskie mają utworzyć dedykowane strony internetowe, a UE zobowiązana jest stworzyć nadrzędną, łączącą krajowe, stronę internetową. 

Egzekwowanie prawa 

Porozumienie zapewnia egzekwowanie i przestrzeganie praw osób z niepełnosprawnościami poprzez upoważnienie ich oraz ich przedstawicieli do podejmowania działań prawnych na mocy prawa krajowego. Państwa członkowskie UE są zobowiązane do ustanowienia mechanizmów egzekwowania, w tym wprowadzenia kar pieniężnych i środków naprawczych za naruszenia przepisów. 

Co dalej? 

Po formalnym zatwierdzeniu przez Parlament Europejski i Radę, Dyrektywa wejdzie w życie 20. dnia po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 30 miesięcy na wdrożenie przepisów do swojego prawa krajowego. Po roku od wejścia w życie nowego ustawodawstwa, osoby z niepełnosprawnościami będą mogły ubiegać się o karty. 

Kontekst i wpływ na społeczeństwo 

Dyrektywa wpisuje się w strategię UE na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2030, jest zgodna z zasadami równych szans i włączenia, określonymi w Europejskim Filarze Praw Socjalnych oraz realizuje Konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Dyrektywa jest następstwem badania online oraz konsultacji publicznych z 2023 r., które pomogły zidentyfikować kluczowe potrzeby osób z niepełnosprawnościami. 

Podsumowanie 

Porozumienie otwiera nowe możliwości dla osób z niepełnosprawnościami, ułatwiając im życie codzienne i podróżowanie po UE. Stanowi ważny krok w kierunku budowania społeczeństwa, w którym niepełnosprawność nie jest barierą, a równość i integracja stają się rzeczywistością. 

Źródła: 

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_24_683

https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/european-disability-card/

Skip to content