2 kwietnia: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – zrozumieć neuroróżnorodność

asd support

W 2007 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, skupiając uwagę społeczeństwa na potrzebach osób w spektrum autyzmu i wyzwaniach, z którymi mierzą się na co dzień. Dzisiaj, 17 lat później, środowiska związane z osobami w spektrum mówią o potrzebie promowania akceptacji i doceniania unikalnych talentów osób z ASD. Dążenie do stworzenia bardziej otwartego i włączającego świata, w którym różnorodność neurologiczna jest akceptowana i ceniona, jest kluczowym przesłaniem tego dnia. 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2024 

Celebrując tegoroczny Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ONZ i Institute Of Neurodiversity (ION) zorganizowali wydarzenie online „Od Przetrwania do Rozkwitu: Regionalne Perspektywy Osób w Spektrum Autyzmu”. Wydarzenie podzielone jest na trzy bloki, podczas których paneliści z różnych części świata, będący jednocześnie osobami w spektrum autyzmu, dzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat znaczenia Celów Zrównoważonego Rozwoju dla zwiększania możliwości osób z ASD. Wydarzenie dostarcza globalną perspektywę na aktualną sytuację osób z ASD. Nagrania dostępne są na kanale @unitednations w serwisie Youtube: 

Źródło: www.un.org 

Lepsza integracja i satysfakcjonujące życie 

Bycie w spektrum autyzmu wpływa na sposób myślenia, komunikacji i interakcję ze światem zewnętrznym. Choć doświadczenia pojedynczej osoby w spektrum są niepowtarzalne, wiele z nich doświadcza tego samego – stygmatyzacji, dyskryminacji, a nawet i przemocy w życiu codziennym.  Dlatego ważne jest, by osoby z ASD, ich rodziny i opiekunowie mieli dostęp do informacji, porad i wsparcia, które pozwolą na lepszą integrację w społeczeństwie. Równie istotne jest zapewnienie im możliwości rozwijania swoich pasji, umiejętności oraz budowania przyjaźni, co jest kluczem do pełnego, satysfakcjonującego życia. W ramach obchodów #AutismAcceptanceWeek, organizacja Neurodiversity in Business podzieliła się 5 sposobami na promowanie akceptacji ASD: 

  1. Unikajmy mówienia „nie wyglądasz na osobę w spektrum autyzmu”. To nie jest komplement, a spektrum autyzmu nie ma „wyglądu”. 
  1. Okazujmy zrozumienie dla osób w spektrum autyzmu mających gorszy moment. Kryzys w spektrum autyzmu to nie złośliwość, a prawdziwa walka o obecność. 
  1. Pamiętajmy, że brak mowy nie oznacza braku myślenia lub czucia, a komunikować się można na wiele sposobów. 
  1. Nie zapominajmy, że dzieci w spektrum autyzmu dorastają, stając się dorosłymi w spektrum autyzmu. Ucz się od i słuchaj dorosłych w spektrum, aby stać się ich lepszym sojusznikiem. 
  1. Wspierajmy osoby w spektrum autyzmu w miejscu pracy. Firmy mogą zrobić więcej, aby zatrudniać, wspierać i utrzymywać talenty w spektrum autyzmu. Dziś jest do neuromniejszość o najwyższym wskaźniku bezrobocia. 

Lokalne inicjatywy mają znaczenie 

Kwiecień jest pełen lokalnych inicjatyw na rzecz zrozumienia i akceptacji ASD. Przykładem jest #AutismAcceptanceWeek w UK organizowany przez National Autistic Society. Fundacja Prodeste angażuje swoją społeczność na Instagramie w tematykę ASD poprzez serię edukacyjnych postów przez cały kwiecień. Te działania podkreślają znaczenie lokalnych inicjatyw w budowaniu lepszego zrozumienia i integracji osób w spektrum autyzmu w społeczeństwie. Pełna akceptacja i docenienie wkładu osób neuroróżnorodnych wymaga zaangażowania na wszystkich poziomach społecznych. 

Źródła: 
https://www.un.org/en/observances/autism-day
https://www.linkedin.com/posts/neurodiversity-in-business_autismacceptanceweek-teamnib-neurodiversityinbusiness-activity-7180931312759799810-IDNf?utm_source=share&utm_medium=member_desktop

Skip to content